Prof. Dr. Cemil Yamalı

Aramızdan Ayrılan Doç. Dr. Cemil Yamalı'nın Anısına


13 Mayıs 2018 tarihinde geçirdiği kalp krizi sonucu aramızdan ayrılan emekli öğretim üyesi Doç. Dr. Cemil Yamalı'nın kısa yaşam öyküsü, fotoğrafları ve taziye defterini içeren sayfaya hoşgeldiniz.

Kısa Yaşam Öyküsü

15 Aralık 1950 tarihinde Şumnu’da doğan Doç. Dr. Cemil Yamalı, 1973 yılında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nden lisans derecesini aldı. 1976 yılında aynı bölümde yüksek lisansını tamamlayan Dr. Yamalı, 1983 yılında University of Michigan’dan doktora derecesini aldı.

Dr. Yamalı, yüksek lisansı esnasında ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak görevine başladı. 1985 – 1988 yıllarında yardımcı doçent, ardından 2017 yılına kadar doçent olarak bölümümüzde görev yaptı.

Dr. Yamalı, ayrıca 1989 – 1991 yıllarında TÜBİTAK Balistik Araştırma Enstitüsü’nde savunma sanayisine yönelik hesaplamalı termodinamik alanında çalışmalarda bulundu. 2017 tarihinde yaş haddinden emekli olan Dr. Yamalı 2018 bahar döneminde bir lisans teknik seçmeli dersi vermeye devam ediyordu. 

Değerli hocamızı, üniversitemiz ve bilim dünyasına yapmış olduğu kıymetli katkılarından dolayı her zaman şükranla anacağız.

Fotoğraflar

Doç. Dr. Cemil Yamalı, eşi ve emekli öğretim üyelerimizden Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu ile birlikte Güney Afrika Cumhuriyeti'ndeki bir konferansta.

4 Mayıs 1974 tarihindeki ODTÜ Mezunlar gününde bir kare. Cemil Yamalı (altta en sağda) ve meslektaşları. Resimdeki diğer öğretim üyelerimiz, üstte soldan sağa Prof. Dr. Samim Ünlüsoy, Prof. Dr. Turgut Tümer, Prof. Dr. Metin Akkök, Prof. Dr. H. Nevzat Özgüven ve Prof. Dr. Mehmet Çalışkan. Ayrıca Prof. Dr. Orhan Yıldırım (altta soldan ikinci), ve Prof. Dr. Hakkı Eskicioğlu (üstte en sağda).

4 Mayıs 1974 tarihindeki ODTÜ Mezunlar gününden bir başka kare.

Taziye Defteri

Hatice (Yamalı) Engür - Kardeşi

Canım biricik abimi kaybetmenin derin üzüntüsü içindeyim. Abim ailemizin hep gurur kaynağı olmuştur . O hassas derin düşünebilen çok özel bir insandı. Işıklar içinde uyusun.

Turgut Önder - Liseden dönem arkadaşı ve ODTÜ Matematik Bölümü Emekli Öğretim Üyesi

Sevgili Cemil'i lise yıllarından beri tanıyorum. Her ikimiz de Ankara Fen Lisesi'nin ikinci yıl (1968) mezunlarındandık. Cemil ile belki çok yakın ve sıkı bir arkadaşlığımız olmadı, ancak bende bir çok yönüyle iz bırakan dönemdaşlarımdandı. Her şeyden önce Cemil'in matematiğe, özellikle de soyut matematiğe, büyük bir yatkınlığı vardı. O yıllarda birlikte bir takım matematik yarışmalarına katıldık. Bu yarışmalarda çok başarılı idi. Genellikle yaratıcı ve çok şık bulduğum çözümler yapardı. Bunun dışında atletik bir yapıya sahipti. O zamanki lise arkadaşlarımızın çoğu onu okul atletizm takımında sırıkla atlama yarışmalarından ve okuldaki ilginç sırıkla atlama antrenmanlarından hatırlar. Futbolda, sınıf maçlarında sık sık karşı karşıya gelirdik. Bir ara birlikte okul takımında da oynamıştık. Göze hoş gelen, kendine has bir oyun stili, çalım ve şutları vardı; çok çevik ve enerjikti. Daha sonraki yıllarda, her ikimiz de ODTÜ'de öğretim üyesi olmamıza karşın, nedense çok fazla görüşemedik. Sanırım etkinlik alanlarımızın farklılaşması, yaşamın hızlı akışı içinde peşinden koştuğumuz mesleki ve ailesel hedefler, zaman baskısı ve yoğunluk buna engel oldu. Bu değerli arkadaşımın ani ve vakitsiz ayrılışı tüm ortak anılarımızı yeniden canlandırdı gözümde. Böylesine özel bir insanın ve yeteneğin aniden yitip gitmesi çok acı oldu. Onu çok özleyeceğiz. 

Turgut Tümer - Çalışma arkadaşı, ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Cemil ile 1971'de sınıf arkadaşı olarak başlayan beraberliğimiz bugüne kadar aynı bölümün öğretim üyeleri olarak devam etti. Sınıfta son derece sessiz ve sakin olan Cemil, sınavlardaki başarıları ve o zamanlar herkes futbol ile ilgilenirken sırıkla atlamadaki performansı ile dikkat çekerdi. Öğrencilik yaşamında sakinliğini bir kez bozduğunu hatırlıyorum. Absürd davranışları ve çekilmez el şakalarıyla tüm sınıfı bezdirmiş olan iri yarı bir arkadaşımıza, boyu yetişşin diye sıranın üzerine çıkarak dersini vermiş ve aramızda efsane olmuştu.

Cemil ile ilişkilerimizi meslektaşlığın ötesine taşıyan ise çocuklarımızın da sınıf arkadaşı olmaları dolayısıyla kurduğumuz iletişim oldu. İki pırlanta gibi oğlunu Kıbrıs Kampusu'nda bana emanet etmişti. Sevgili Uluğ ve Uluç, Kampusta herkesin sevgi ve saygısını kazanarak KKK Makina'yı başarıyla bitirdiler. Cemil'in KKK'nın ilk yıllarında gerek ders vererek gerek laboratuvar deneyleri geliştirerek KKK'ya çok büyük katkıları olmuştur.

Cemil arkasında bir çok eser bırakarak aramızdan erken ayrıldı. Eserlerinden bence en değerlisi olan tertemiz iki delikanlı, Uluğ ve Uluç'un, babalarının adını hep yaşatacaklarına yürekten inanıyorum.

Sevgili arkadaşıma Allah'tan rahmet diliyorum. Nur içinde yatsın, mekanı cennet olsun. Yaşadığım müddetçe onu dualarımda hep anacağım.

Nezih Bey - Ankara Fen Lisesi'nden dönem arkadaşı

Bre Cemil, 68. dakikada sahayı terketmek var mı, maç devam ediyor. Okul futbol takım arkadaşın NEZİH. Nur içinde yat......

Ali Kemal ÇOLAK - Arkadaşı

Çok iyi bir bilim adamı olduğunu hepimize kanıtladın, olaylara farklı bakışın hepimize birşeyler öğretti, Çok erken kaybettik seni, Mekanın cennet olsun seni çok özleyeceğim.

Prof. Dr. Bilgin Kaftanoğlu - Hocası ve Araştırma Görevlisi olduğu dönemde ODTÜ Makina Mühendisliği Bölümü Başkanı, ODTÜ Makina Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi

Cemil Yamalı 1970'li yıllarda öğrencim olmuş, sonra da Bölüm Başkanlığı dönemimde araştırma görevlisi olarak Bölümümüze değerli hizmetler vermiştir. Kendisinin doktora için University of Michigan-Ann Arbor'a gitmesi için yardımcı olmuştum.

Sevgili Cemil Yamalı, çalışkan, herkesle uyumlu, alçak gönüllü bir öğretim üyemiz olarak, arkadaşlarının ve öğrencilerinin sevgisini, saygısını ve takdirini kazanmış bir akademisyendi. Kendisi ile birlikte bir TÜBİTAK projesi yürüttük, başarı ile sonuçlandırdık, birlikte kongrelere katıldık, ortak tez öğrencilerimiz oldu.Bir tez öğrencimiz Parlar Vakfından Yılın Tezi ödülünü aldı. Kendisinin yetiştirdiği öğrencileri şimdi Uludağ, Atatürk ve Akdeniz Üniversitelerinde öğretim üyeleri olarak görev yapıyorlar. Kendisinin erken diyebileceğimiz bir yaşta aramızdan ayrılması bizleri derinden üzdü. Kendisine Allah'tan rahmet, kederli ailesine ve ODTÜ camiasına başsağlığı dilerim.

Prof. Dr. Kahraman Albayrak - Çalışma arkadaşı, ODTÜ Makina Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi

Bölümümüzde vermiş olduğu derslerin yanı sıra bölümümüzde ve Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünde yetişmesine katkıda bulunduğu yüksek lisans öğrencileri ile anılacak değerli bir arkadaşımızı kaybettik. Mütevazi, güleryüzlü duruşuyla her zaman anılarımızda yaşayacak, nur içinde yatsın.

R. Orhan YILDIRIM - Çalışma arkadaşı, ODTÜ Makina Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi

Cemil Yamalı hocamız her zaman anlayışlı, yardımsever ve çalışkan bir hocamızdı. Bölümümüze olan katkısı çok büyük. Zaman zaman odasına uğradığımda beni çok sıcak karşılar güzel sohbetlerde bulunurduk. ODTÜ-KKK'na verdiği destek de unutulacak gibi değil. Öğrencileri onun hakkında daima olumlu ve güzel şeyler konuşurlardı. İki oğlunun da ODTÜ-KKK Makina Mühendisliği Programında öğrenci olması hem hocaları olarak bizleri sevindirdi hem de diğer öğrencilere bir motivasyon kaynağı oldu. Çocuklarıyla ne kadar yakından ilgilendiğine de bizzat şahit oldum. Çok özverili ve fedakar bir babaydı. Onlar da babalarını çok seven ve örnek alan davranışlarıyla kendilerini sevdirdiler ve başarıyla mezun oldular. Cemil hocamız hem kendi çocukları hem de öğrencileriyle gurur duyardı. Cemil hocamızı her zaman güleryüzüyle, sakin ve mütevazi tavrıyla hatırlayacağım. Nur içinde yatsın.

Özgür BAYER - Çalışma arkadaşı, Geçmişte Öğrencisi, ODTÜ Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi

Yazmak için bekledim çünkü kendisini kaybettiğimizden beri dağılmış durumdayım. Hala inanamıyorum. Isı transferi laboratuvarının arkasından çıkıp gelecek, "Özgür ne yapıyoruz?" diyecek, ardından "Ama önce bir çay içelim" diye ekleyecek gibi geliyor. Benim için tarif edilemez bir kayıp.

Çok yakından çalıştığımız süre içerisinde bana herhangi bir probleme bambaşka bir açıdan bakıp o noktadan da doğruları yakalayabileceğinizi öğretendi kendisi.

Zekası, akademisyenliği, mühendisliği ve hepsinden öte babalığı ve insanlığı; önünde saygıyla eğildiğim ve ona hayranlık duyduğum en temel unsurlardı.

Beraber yapacak çok işimiz vardı. Önce odasını toplayacaktık. Hepsi kaldı.

Kendisini çok özlüyorum. Işıklar içinde olsun.

Fatih YILDIZ - ODTÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Cemil Hoca Mekanın Cennet olsun. Seni hep sevgiyle hatırlıyacağız.

Ediz Paykoç - Çalışma arkadaşı, ODTÜ Makina Mühendisliği Emekli Öğretim Üyesi

Dr. Cemil Yamalı ile grup içinde uzun yıllar termodinamik ve ısı transferi derslerini verdik. Vefat haberini alınca çok üzüldüm. Kendisine tanrıdan rahmet, ailesine sabır ve baş sağlığı dilerim.

Merve Erdal - Çalışma arkadaşı, ODTÜ Makina Mühendisliği Öğretim Üyesi

Cemil hocamızı Makina'da öğrenciyken uzaktan tanırdım, kendisinden ders almadım. Ayni bölümde öğretim üyesi olunca yıllar içinde çeşitli nedenlerle bir araya geldik. Kendisini her zaman sakin, beyefendi kişiliği, çatışmacılığı önleyici olumlu yaklaşımı, çevresindeki herkesi rahat hissettiren sıcak kişiliği ve ince esprileriyle hatırlayacağım. Cok üzgünüm. Ailesine, sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Murat Sönmez - Yüksek lisans öğrencisi, ODTÜ KKK Makina Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi

Cok uzucu bir haber...Erken bir vefat...Cemil Hoca, mutevazi kisiligi ve caliskanligi ile ornek bir hocamizdi.... Evlatlarina da ornek oldu ve ikizler, ODTU KKK Makina Muhendisligi Programindan basariyla mezun oldular... Nur icinde yatsin, hepimizin basi sagolsun....

M. Zeki Yılmazoğlu - Cemil Yamalı, Zeki Bey'in yüksek lisans jüri üyeliğini yapmıştır, Gazi Üniv. Makina Müh. Öğretim Üyesi

Sizi hep pozitif yaklaşımınızla ve güler yüzünüzle hatırlayacağım. Mekanınız cennet olsun. Yakınlarına başsağlığı ve sabır dileklerimle...

Ahmet Yüce Alpan - Yüksek lisans tez öğrencisi, ODTÜ Makina 1989 mezunu

Çok iyi ve destekleyici bir insandı. Kendisine Allah'tan rahmet, Ailesine başsağlığı diliyorum. Mekanı Cennet olsun.

Serhat Dönmez - Yüksek lisans tez öğrencisi, ODTÜ Makina 1996 mezunu

Allah rahmet eylesin, mekanı Cennet olsun. Cemil hocam hepimize Solar Enerji'yi sevdirmişti ve tamamen öğrenci odaklı örnek alınacak bir eğitmendi. Onun sayesinde master yapmaya karar verip, supervisor'ım olmasında ısrar etmiştim. Büyük hocaydı. Genç yaşta kaybettik. Tüm ODTÜ ve Makine Müh. Camiasının başı sağolsun...

Ozan ÖZEROL - Danışmanlığını yaptığı öğrencisi, ODTÜ Makina 2000 mezunu

1993-2000 yılları arasında 6.5 yıl danışmanlığımı yapan hocamla, eski heyecanını kaybetmemiş haliyle 2012-2013 yıllarında da TUBİTAK'a proje yapmıştık. Çok üzüldüm mezun pankartlarında görünce, konduramadım hocama ?? Allah'ım gani gani rahmet eylesin, geride bıraktığı ailesine sanırlar versin... Mekanı cennet olsun inşallah...

Nima Bonyadi - Öğrencisi

Haberi duyduğumda ne kadar kendimi kötü hissettiğimi ve şu anki Duygularımı kelimelerle açıklayamıyorum. Cemil Hoca'yı yedi yıl boyunca hocam olarak tanıyorum. Son derece saygılı ve onurlu bir insandı ve her zaman ve her adımda beni destekledi. Huzur içinde yatsın. Ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

Özen Atak - Doktora öğrencisi

Değerli hocamız Cemil Yamalı'nın üstümde emeği çoktur. Hakkını ödeyemem. Doktora çalışmalarım boyunca ve sonrasında yardımlarını hiç esirgememiştir. Aramızdan ani ayrılışına çok üzüldüm. Hocam sizin yeriniz her zaman ayrı kalacaktır. Saygılarımla

Ebubekir KAYA - Yüksek lisans tez öğrencisi, ODTÜ Makina 2004 mezunu

Öncelikle kendisine Allah'tan rahmet diliyorum. Kendisi benim hayatıma damga vuran, çok değerli ve özel bir insandır.

Ben içine kapanık ve çok sessiz bir öğrenciydim. Tez çalışmamı bir türlü ilerletemiyordum, çünkü okulun fiziki imkanlarından yeterince yararlanamıyordum. Ailemin maddi durumu iyi değildi, bu nedenle kendi imkanlarımla deney düzeneğini hazırlayamamıştım. Artık son aşamaya gelmiştim ve tez savunmamı veremiyordum. Komitedeki hocalar kalan üç aylık sürede tezimi bitiremeyeceğime kanaat getirdiler ve olumsuz karar verdiler.

Çok değerli hocam, bana inandı. Kendi cebinden ve vaktinden fedakarlık yaparak deney düzeneğini kurmama yardım etti. Komitedeki diğer hocaları da ikna etti.

Ben O'nun sayesinde yapılması çok güç bir işi başardım: 3 ayda deneylerimi yaptım ve tezimi yazdım ve diplomamı aldım. O diploma ile bugün çok şükür iyi ve mutlu bir yaşamım var.

Bunları önce Allah'a sonra hocama borçluyum. Allah'tan rahmet ve mağfiret diliyorum. Ailesine ve tüm sevenlerine sabır diliyorum. Sizi hiç unutmayacağım ve hayırla yadedeceğim hocam, ruhunuz şad olsun.

Mehmet YILDIZ - Yüksek Lisans Öğrencisi

Çok değerli bir insan ve kaliteli bir kişiliği olan hocamızı saygıyla anıyoruz. Mekanı cennet olsun. Saygılarımla.

Sena Arıca - Cemil Yamalı, kendisinin doktora tez izleme komitesinde yer almıştır.

Kendisiyle ilk tanışmam Doktora Yeterlik Sınavım vasıtasıyla olmuştu. Sözlü sınavda diğer hocalar zorlayıcı sorular bulmaya çalışırlarken, kendisi zorlayıcı soru bulmak yerine sorulan soruları cevaplamam için yardım etmeye çalışmıştı. Daha sonrada Doktora Tez İzleme Komiteme dışarıdan üye olarak katıldı. Daha 10 gün önce Doktora Tez İzleme Komite sunumum dolayısıyla Gazi Üniversitesi'ne gelmişti. Vefatını bugün danışman hocamdan öğrendim ve onu kaybettiğimize inanmak istemedim; gerçekten çok çok üzüldüm. Onun gibi iyi yürekli, yapıcı ve pozitif bir hocayı tanımış olmak çok güzeldi; ani ve erken kaybettik. ODTÜ için ve bilim için büyük bir kayıp. Allah'tan kendisine rahmet, ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı diliyorum.

Zahid Nabiyev - ogrencisi

derin huzunlerimle bas sagligi, yakinlarina sabır, Allahtan rahmet diliyorum.

Deniz Mutlu - Öğrencisi

Isı transferi derslerini canlı kişiliğiyle çekilir kılan şen şakrak hocamız, sizi hiç unutmayacağız......

İbrahim Kılınç, Öğrencisi

Bana termodinamiği sevdiren kişi.

Emre Osmanoğlu, Öğrencisi

Cemil Hocamız hayata bakışı açısı ve farklı tarzıyla zihinlerimizde yer eden hocalardandır. Derslere çok önem vermez, hayatın derslerden daha büyük ve önemli olduğunu bilirdi. Ders sırasında konu dışında bir şeylerden bahsettiğinde gözlerinde zeka pırıltısını görürdünüz. Onsuz bölüm eksik, eski neşesinde değil artık.

Tahsin Sevgel - öğrencisi

Çok cana yakın bir hocamızdı. Kendisinden hem mühendislik anlamında hem de insanlık ve hayat anlamında çok şey öğrendim. Kişilik olarak örnek birisiydi. Bölümdeki bir çok güzel anımızın parçasıydı. nur içinde yatsın.

Enis Atak - Öğrencisi

Şu okulda en değer verdiğim, dersini almaktan en zevk aldığım hocalardan biriydi. Ders dışında bile konuşmalarını saatlerce dinleyebilirim. ODTÜ'deki en babacan, öğrenci dostu hocaydı. Mekanın cennet olsun hocam.

Veli Ozbolat - Öğrencisi

Cemil hocayi cok severdim. Kendisinden hem termodinamik 2 hem de secmeli ders almistim. Derslerdeki nesesi ile hatirlanacaktir. Termodinamik dersi icin turbo projesi yapmistik da bunu sizin arabaya takip deneyelim demesi, yillardir kullandigi reno arabasiyla kasislerden durmadan gecmesi, ben gencken vitesi ayagimla degistirirdim demesi hep aklimdadir. Ayrica Amerika'ya yuksek lisansa basvururken referans istedigimde AA aldin mi benden dedikten 2 gun sonra kantinde otururken sen benden referans istemistin gel de vereyim deyip vermesini unutamam. ODTU makinenin en unutulmayacak hocalarinin basinda gelecektir. Allah rahmet eylesin, yakinlarina sabir versin.

Kağan Baştimar - Öğrencisi

Üniversite yıllarıma dair kendisini hep saygı ve gülümseme ile anıyordum. Vefatına çok üzüldüm. Huzur içinde uyusun müthiş bir insandı.

Çınar Yılmaz, Öğrencisi, ODTÜ Makina 2012 Mezunu

Kendilerini Thermodynamics ve Solar Energy dersleri vasıtasıyla tanımıştım. Çok neşeli ve samimi bir insan, çok değerli bir akademisyendi, nur içinde yatsın...

Altuğ Okan - Öğrencisi

Kendisinden bir ders almıştım. Çok iyi, saygılı ve alçak gönüllü bir hocamızdı. Vefatına çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.

Bir Öğrencisi - ODTÜ Makina 2017 Mezunu

Cemil Hocam, bölümün en renkli insanlarından biriydiniz. Gerek bilime, gerek okulumuz ve ülkemize, gerekse bendenize kattıklarınızdan dolayı çok teşekkür ederim. Huzur içinde yatın Hocam...

Erdem Yilmaz - Öğrencisi

Sıradışı bir zekaya sahip, gerçekten iyi yürekli çok kıymetli bir insandı. Emekleriniz için sonsuz teşekkürler hocam, ışıklar içinde uyuyun...

Serhat Paksoy - Öğrencisi

Kendine has üslubu olan, öğrencileriyle iletişim halinde bir hocaydı. Bizi dinler sorularımıza cevap vermeye çalışırdı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun...

Aslı Gülbike Uluyurt - Öğrencisi

Mühendis olmak işleri karmakarışık hale getirip arasında boğulmak demek değilmiş, mühendis önce kendi vicdanının sınavını vermeliymiş... Ne şanslıyım ki Cemil Hocam sayenizde tüm bunları diplomamı alıp gerçek hayata atılmadan önce öğrendim... Başımız sağ olsun...

Can Nerse - Öğrencisi

Cemil Hoca cok parlak bir insandi. Karsilikli konustugumuzda esprileri, cana yakinligi ve bize verdigi deger bir profesorun ogrencisine gosterdiginden cok fazlasiydi. Vefat etmesine uzuldum. Allah rahmet eylesin, umarim isiklar icinde uyursun hocam. Ailesine ve Odtululere bas sagligi diliyorum.

Serdar Avşar - Öğrencisi

Çok üzüldüm. Çok iyi bir hocaydı. Derslerin mantığını öğretirdi. Ezber bilgiye ve işlemlere çok takılmazdı. İyi niyetliydi. Makine mühendisliği bölümünden aldığım onca ders arasında belki de en öğretici olanlarından iki tanesi Cemil hocadan aldığım Termo 1 ve 2 dersleriydi. Başımız sağ olsun.

Kutluk Bilge Arıkan - Öğrencisi, geçmişte ODTÜ Makina Mühendisliği'nde araştırma görevlisi

Bölümümüz için çok kıymetliydi Cemil Hocamız. Güler yüzlü, iyi bir insan, iyi bir akademisyen ve vefatından sonra da bu şekilde anılmak nasip oldu Hocamıza. Ailesi ve yakınları için en güzel teselli bu olsa gerek. Mekanı Cennet olsun. Allah yakınlarına sabır versin.

Ünal Abuşka - Öğrencisi

Şimdi okudum, çok üzüldüm. 2004 yılında ders almıştım kendisinden. Mekanin cennet olsun hocam, nurlar içinde uyu...

Ersin Murad - Öğrencisi

Öğrencilerinden biri olarak hocamın aramızdan ayrılmış olması beni derinden üzmüştür. Hocam için Allah'tan rahmet, ailesi ve tüm sevenleri için de baş sağlığı dilerim.

Abdul Ahad Naeem, Öğrencisi

An extremely kind, thoughtful and good person

Ünal Özmen - dönem arkadaşı

Büyük bir değerdi yeri doldurulamaz.

Çetin SARVAN - Öğrencisi, ODTÜ Makina Mühendisliği 2007 Mezunu

Değişmeyen yeleği ile, Toros arabası ile, vazgeçmediği tepegöz ile ders anlatışı ile, ısı ve enerji dünyasını bizlere sevdiren, bizler için öğrenmeyi keyifli ve anlamlı hale getiren ve aynı zamanda öğrencilerini ticari dünyanın koşullarına hazırlayan pek saygıdeğer hocam... Ruhun Şad, toprağın bol olsun... Yetiştirdiğin nesiller ışığın olsun. Tüm ODTÜ ailesinin başı saolsun. Saygıdeğer ailesine sabır ve başsağlığı dileklerimi arz ederim.